Pieniądz nigdy nie śpi

środa, 21 listopada 2012

Praca grupowa, czyli 2 + 2 = 5


Nie bez powodu era postindustrialna zwana jest erą pracy grupowej. Masowa globalizacja, ogromna konkurencja oraz presja na wyniki to czynniki, z którymi muszą zmagać się przedsiębiorstwa na całym świecie. W związku z tym elastyczne formy zatrudnienia to podstawa do szybkiego reagowania na zmiany, od których zależą losy organizacji. Restrukturyzacja oraz masowe zwolnienia musza iść w jednym rzędzie z dogmatem kapitału ludzkiego – jest on traktowany, jako najważniejszy zasób strategiczny przedsiębiorstwa. 


Tu pojawia się ogromna nadzieja w pracy zespołowej – pełnie wykorzystanie potencjału pracowników wraz z efektem synergii (2 + 2 = 5) ma wypełnić lukę po redukcjach personelu, co za tym idzie po utracie niezbędnych kompetencji. Praca grupowa to pełne wykorzystanie kapitału ludzkiego oraz szansa na pozyskanie unikalnych zdolności, często kluczowych do budowania przewagi konkurencyjnej. Należy postawić pytanie: jak zorganizować grupę zaangażowaną, w której kompetencje będą się mnożyć a nie dzielić?

  • Określenie zasobów – jest to miejsce, w którym powinnyśmy zastanowić się, jakie zasoby mamy do dyspozycji: ludzkie, strukturalne, technologiczne oraz jaki jest ich wpływ na pozycje strategiczną naszego przedsiębiorstwa.  Jaka jest różnica między celami, a zasobami ( tu jest kluczowe miejsce dla pracy grupowej – efekt synergii musi zbliżać nas do celu, a nie oddalać ) 


  • Wybór odpowiednich profili osobowościowych – Tak jak w matematyce, trzeba odpowiednio grupować wyrazy, tak w pracy dobrze dobrany zespół to klucz do efektywności. Przyspiesza realizacje projektów i znacznie zwiększa szanse ich wykonania. Poza tym, jeżeli zespół będzie odpowiednio dobrany automatycznie zwiększy się zaangażowanie pracowników.


  • Wybór lidera – lider grupy ma olbrzymi wpływ na wyniki oraz przebieg pracy w grupie. Jest on odpowiedzialny za koordynacje pracy, rozwiązywanie konfliktów czy implementowanie strategii


  • Motywowanie i ocenianie – są to procesy stałe, niezbędne do osiągania zamierzonych rezultatów. Odpowiedzialna polityka premii oraz sprawiedliwa ocena budują poczucie więzi z celami, która muszą być wspólnie ustalane, oraz obrazują efekty wcześniej dokonanych decyzji.


Należy pamiętać, iż praca grupowa to efektywny sposób realizacji zadań, zarówno dla przedsiębiorstwa, jak i pracowników. Na koniec dwa przykłady pracy grupowej. 
   



NEGATYWNY




ORAZ POZYTYWNY




7 komentarzy:

  1. Podoba mi się to, że praca jest przejrzysta, jaka to jest czcionka?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Arial - cieżko wybrać odpowiednia czcionke, wg mnie ta jest najpzyjemniejsza w czytaniu :)

      Usuń
  2. Bardzo ciekawie opisałeś zagadnienie związane z pracą zespołową, czy też dodałeś fajne obrazki, ale brakuje mi jednej ważnej rzeczy - ich źródeł.

    Jeżeli wykonałeś wszystkie obrazki sam, to w porządku, ale następnym razem prosiłbym o podawanie źródeł, nawet obiektów graficznych, które skopiowałeś z internetu, ponieważ ich niepodanie, w mojej ocenie równa się z plagiatem.

    OdpowiedzUsuń
  3. Racja, nie wszystkie wykonałem sam więc źródło jest niezbędne, mój błąd. dziękuję za informacje, w następnym poście będę o tym pamiętał :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Filmik o mrówkach super obrazuje pracę grupową. Gratulucję wyboru! :)

    OdpowiedzUsuń
  5. w sposób zrozumiały przedstawiono elementy składowe pracy grupowej. Przykłady w świetny sposób obrazują wady i zalety powyższego artykułu.

    OdpowiedzUsuń
  6. Masz całkowitą słuszność, że:

    "elastyczne formy zatrudnienia to podstawa do szybkiego reagowania na zmiany, od których zależą losy organizacji"

    Może warto przekazać to bossom związkowym, szczególnie tym , którzy teraz szermują hasłem "umów śmieciowych". Jak się ma cieplutką posadkę działacza związku - tzn. "działa" za okrągłą kwotę miesięcznej wypłaty, to potrzebne są zawsze jakieś "hasła na sztandary". Zupełnie nie biorą oni pod uwagę tych wszystkich, a jest ich w Polsce ilość bardzo pokaźna, którzy w trudnych warunkach kryzysu dają pracę, ani tych, szczególnie młodych ludzi, którzy nie mogą żadnej pracy znaleźć, nawet na zlecenie czy w formie umowy o dzieło.
    W walce z kryzysem trzeba może zacząć też myśleć o ograniczeniu przywilejów aktywu związkowego, który jak np. Związek Nauczycielstwa Polskiego czy też związki górnicze wymusza na nas wszystkich ogromne przywileje dla swoich członków kosztem m. in. drobnych firm, które sumiennie płacą podatki - idące w znacznej części na sfinansowanie ich synekur i przywilejów nauczycielsko-górniczych.

    OdpowiedzUsuń